RL1218JK-070R2L
Mfr.Part #
RL1218JK-070R2L
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES 0.2 OHM 1W 1812 WIDE
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
1W
Construction :
Chip
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.120Lx0.181W 3.05mmx4.60mm
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thick Film
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±5%
33 Weeks
Surface Mount :
yes
Resistance :
200mOhm
2
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
RL1218JK-070R2L
YAGEO RL1218JK-070R2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 200mOhm, ±5%, -55°C~155°C