RL1218JK-070R18L
Mfr.Part #
RL1218JK-070R18L
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES 0.18 OHM 1W 1812 WIDE
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Size / Dimension :
0.120Lx0.181W 3.05mmx4.60mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Thick Film
Construction :
Chip
Series :
RL
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Resistance :
180mOhm
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±700ppm/°C
Datasheets
RL1218JK-070R18L
YAGEO RL1218JK-070R18L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 180mOhm, ±5%, -55°C~155°C