RL1218FK-070R039L
Mfr.Part #
RL1218FK-070R039L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES 0.039 OHM 1W 1812 WIDE
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±1000ppm/°C
Size / Dimension :
0.120Lx0.181W 3.05mmx4.60mm
Case Code (Metric) :
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
33 Weeks
Height :
660.4μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
39mOhm
Pbfree Code :
yes
Series :
RL
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
RL1218FK-070R039L
YAGEO RL1218FK-070R039L
RL Series, Thick Film, 39mOhm, ±1%, -55°C~155°C