RL1210JR-070R3L
Mfr.Part #
RL1210JR-070R3L
Description
RES 0.3 OHM 5% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Chip
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Resistance :
300mOhm
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thick Film
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
500mW
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
RL1210JR-070R3L
YAGEO RL1210JR-070R3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 300mOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C