RL1210JR-070R36L
Mfr.Part #
RL1210JR-070R36L
Description
RES 0.36 OHM 5% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
500mW
RL
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
24 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Height :
660.4μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
360mOhm
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Chip
Tolerance :
±5%
Datasheets
RL1210JR-070R36L
YAGEO RL1210JR-070R36L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 360mOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C