RL1210FR-070R51L
Mfr.Part #
RL1210FR-070R51L
Description
RES 0.51 OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Construction :
Chip
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
33 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Resistance :
510mOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thick Film
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Published :
Weight :
15.989131mg
Datasheets
RL1210FR-070R51L
YAGEO RL1210FR-070R51L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 510mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C