RL1210FR-070R36L
Mfr.Part #
RL1210FR-070R36L
Description
RES 0.36 OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RL
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Height :
550μm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Depth :
2.6mm
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Thick Film
Military Standard :
Not
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Construction :
Chip
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
500mW
Resistance :
360mOhm