RL1206JR-070R4L
Mfr.Part #
RL1206JR-070R4L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 0.4 OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Resistance :
400mOhm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Height :
660.4μm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Series :
RL
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Published :
Composition :
Thick Film
Datasheets
RL1206JR-070R4L
YAGEO RL1206JR-070R4L
RL Series, Thick Film, 400mOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C