RL1011-102-R
Mfr.Part #
RL1011-102-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
FIXED IND 1.01MH 402MA 1.92 OHM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
1.92Ohm Max
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating (Amps) :
402mA
Max Operating Temperature :
125°C
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Ferrite
Series :
RL1011
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Mounting Type :
Through Hole
Frequency - Self Resonant :
1MHz
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating :
402mA
Size / Dimension :
0.374Dia 9.50mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - Saturation :
470mA
Inductance :
1.01mH
Tolerance :
±10%
Max DC Current :
402mA
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
RoHS Compliant
Test Frequency :
10kHz
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Unshielded
Type :
Wirewound
Datasheets
RL1011-102-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD