RL01S-R16P-SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL01S-R16P-SE
Manufacturer
JAE Electronics
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT 16P 0.031 GOLD SMD R/A
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Grounding Pins, Shielded, Solder Retention
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Height :
0.114 2.90mm
Number of Positions :
16
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tray
Contact Type :
Center Strip Contact
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Tin
Style :
Board to Cable/Wire
Lead Free :
Lead Free
Series :
RL01/RL01S/RL02S
Connector Type :
Receptacle
Number of Rows :
1
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Fastening Type :
Friction Lock
Published :
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Plating :
Gold
Package / Case :
SMD/SMT
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Pitch :
787.4μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Datasheets
RL01S-R16P-SE
JAE Electronics RL01S-R16P-SE
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount, Right Angle Tray Gold Polyphenylene Sulfide (PPS) 16 Positions Center Strip Contact