RHS7G2A152J0DGH01A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RHS7G2A152J0DGH01A
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 100V CCG RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.150Lx0.098W 3.80mmx2.50mm
Package / Case :
Radial
Capacitance :
1500pF
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated :
100V
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
RHS
Lead Style :
Straight
Tolerance :
±5%
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Temperature Coefficient :
CCG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Murata Electronics RHS7G2A152J0DGH01A
RHS 1500pF 100V Ceramic Capacitor ±5% CCG 0.150Lx0.098W 3.80mmx2.50mm -55°C~200°C Through Hole Radial