RHRP30100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RHRP30100
Manufacturer
Harris Corporation
Description
30A, 1000V HYPERFAST DIODE
Manufacturer :
Harris Corporation
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Terminal Position :
Single
Power Dissipation-Max :
125W
Additional Feature :
FREEWHEELING DIODE
Case Connection :
CATHODE
Qualification Status :
COMMERCIAL
Non-rep Pk Forward Current-Max :
325A
Output Current-Max :
30A
Number of Terminals :
2
Reverse Recovery Time-Max :
0.075μs
Surface Mount :
No
Application :
HYPERFAST SOFT RECOVERY
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1000V
Number of Phases :
1
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Diode Type :
RECTIFIER DIODE
Datasheets
RHRP30100
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB