RHEL82A103K1M1A03A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RHEL82A103K1M1A03A
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 100V X8L RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
10000pF
Size / Dimension :
0.157Lx0.124W 4.00mmx3.15mm
Length :
4mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X8L
Voltage - Rated DC :
100V
Height :
2.5mm
Dielectric Material :
Ceramic
Size Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial
Multilayer :
No
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Tolerance :
±10%
Lead/Base Style :
Kinked
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 5 months ago)
Applications :
Automotive
Width :
3.15mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Number of Terminations :
2
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RH
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X8L
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Murata Electronics RHEL82A103K1M1A03A
RH 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X8L 0.157Lx0.124W 4.00mmx3.15mm -55°C~150°C 2 Terminations Through Hole Radial
RHEL82A103K1M1A03A Overview
This device's program size/dimension is 0.157Lx0.124W 4.00mmx3.15mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
RHEL82A103K1M1A03A Features
a size/dimension of 0.157Lx0.124W 4.00mmx3.15mm
with X8L being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V