RHE5G1H152J1K1A03B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RHE5G1H152J1K1A03B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 50V X8G RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1500pF
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 5 months ago)
Temperature Characteristics Code :
X8G
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
X8G
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Style :
Formed Leads
Multilayer :
No
Package / Case :
Radial
Series :
RH
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Lead Pitch :
5.0038mm
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Bulk
Lead/Base Style :
Formed Leads
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Length :
4mm
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Applications :
Automotive
Height :
2.5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Murata Electronics RHE5G1H152J1K1A03B
RH 1500pF Ceramic Capacitor ±5% X8G 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~150°C 2 Terminations Through Hole Radial
RHE5G1H152J1K1A03B Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X8G.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.0038mm.
RHE5G1H152J1K1A03B Features
a size/dimension of 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
with X8G being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V