RHC2512JT910R
Mfr.Part #
RHC2512JT910R
Description
RES, 2512, 910 OHM, 5%, 1W
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage Rating :
400 V
Ratings :
Product Status :
Active
Power Rating :
2 W
Technology :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
2W
Features :
Moisture Resistant
Failure Rate :
Series :
RHC
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Application :
High Power
Length :
6.3 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Resistors
Width :
3.2 mm
Package :
Digi-Reel?
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Composition :
Thick Film
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Resistance :
910 Ohms
Supplier Device Package :
Product Type :
Thick Film Resistors
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Height :
0.6 mm
Datasheets
RHC2512JT910R
Stackpole Electronics, Inc. RHC2512JT910R
RHC Series, Thick Film, 910 Ohms, 2W, ±5%, -55°C ~ 155°C