RHC2512JT5R60
Mfr.Part #
RHC2512JT5R60
Description
RES, 2512, 5.6 OHM, 5%, 1W
Chip Resistor - Surface Mount
Application :
High Power
Subcategory :
Resistors
Tolerance :
±5%
Package :
Digi-Reel?
Height :
0.6 mm
Features :
Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Width :
3.2 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Ratings :
Product Type :
Thick Film Resistors
Supplier Device Package :
Length :
6.3 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
2W
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power Rating :
2 W
Resistance :
5.6 Ohms
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Failure Rate :
Technology :
Thick Film
Voltage Rating :
400 V
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
RHC2512JT5R60
Stackpole Electronics, Inc. RHC2512JT5R60
RHC Series, Thick Film, 5.6 Ohms, 2W, ±5%, -55°C ~ 155°C