RHC2512JT3K90
Mfr.Part #
RHC2512JT3K90
Description
RES, 2512, 3.9 KOHM, 5%, 1W
2
Failure Rate :
Supplier Device Package :
Width :
3.2 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Resistance :
3.9 kOhms
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Application :
High Power
Length :
6.3 mm
Technology :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Series :
RHC
Product Type :
Thick Film Resistors
Package :
Digi-Reel?
Subcategory :
Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power (Watts) :
2W
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Mounting Style :
PCB Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±5%
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
0.6 mm
Features :
Moisture Resistant
Ratings :
Power Rating :
2 W
Voltage Rating :
400 V
Datasheets
RHC2512JT3K90
Stackpole Electronics, Inc. RHC2512JT3K90
RHC Series, Thick Film, 3.9 kOhms, 2W, ±5%, -55°C ~ 155°C