RHC2512FT7R50
Mfr.Part #
RHC2512FT7R50
Description
RES 7.5 OHM 1% 2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Height :
711.2μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thick Film
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Max Power Dissipation :
2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Depth :
3.2mm
Resistance :
7.5Ohm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Military Standard :
Not
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
2W
ECCN Code :
EAR99
Series :
RHC
Datasheets
RHC2512FT7R50
Stackpole Electronics, Inc. RHC2512FT7R50
FIXED RESISTOR RHC Series, Thick Film, 7.5Ohm, ±1%, -55°C~155°C