RHC2512FT68R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RHC2512FT68R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 68 OHM 1% 2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RHC
Composition :
Thick Film
Power Rating :
2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
Not
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Resistance :
68Ohm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Height :
711.2μm
Max Power Dissipation :
2W