RHC2512FT1R74
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RHC2512FT1R74
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.74 OHM 1% 2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Feature :
Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Series :
RHC
Composition :
Thick Film
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Resistance :
1.74Ohm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Max Power Dissipation :
2W
Number of Terminations :
2
Height :
711.2μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm