RH5RE24AA-T1-FE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RH5RE24AA-T1-FE
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices
Description
IC REG LINEAR 2.4V 80MA SOT89-3
Manufacturer :
Nisshinbo Micro Devices
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Height Seated (Max) :
1.6mm
HTS Code :
JESD-30 Code :
R-PSSO-F3
Number of Terminations :
3
Width :
2.5mm
Length :
4.5mm
Number of Functions :
1
Output Current1-Max :
0.06A
Terminal Pitch :
1.5mm
Output Voltage1-Max :
2.46V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Flat
Terminal Position :
Single
Surface Mount :
yes
Input Voltage (Max) :
10V
Output Voltage 1 :
2.4V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR
Input Voltage (Min) :
2.9V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Output Voltage1-Min :
2.34V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pin Count :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RH5RE24AA-T1-FE
Nisshinbo Micro Devices RH5RE24AA-T1-FE
Voltage Regulators - Linear Nisshinbo Micro Devices RH5RE24AA-T1-FE Overview
With a nominal output voltage of 2.4V and a current rating of 80mA, the RH5RE24AA-T1-FE is primed to excel in a myriad of industrial applications, offering unparalleled efficiency and durability. Whether it's powering critical electronic components or supporting intricate circuitry, this regulator promises steadfast operation, empowering your systems to achieve optimal functionality.