RH3B-ULCAC120V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RH3B-ULCAC120V
Manufacturer
IDEC
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
IDEC
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Published :
2008
Factory Lead Time :
4 Weeks
Height :
35.6mm
Mounting Type :
Socketable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Voltage Rating (AC) :
110V
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Socket
Weight :
50g
Coil Type :
Non Latching
REACH SVHC :
Unknown
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Switching Voltage :
120VAC 30VDC -Max
Coil Voltage (AC) :
120V
Coil Voltage :
120VAC
Must Operate Voltage :
96VAC
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Lighted Indicator, Test Button
Max Current Rating :
10A
Number of Pins :
11
Coil Current :
14.2mA
Coil Resistance :
10.8kOhm
Series :
RH
Throw Configuration :
3PDT
Power Rating :
1.7W
Must Release Voltage :
36VAC
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Width :
31mm
Operate Time :
25ms
Max Voltage Rating (DC) :
30V