RGV3216P-2403-B-T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGV3216P-2403-B-T1
Manufacturer
Susumu
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 240K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Product :
Thin Film Resistors SMD
Qualification :
AEC-Q200
Voltage Rating :
700 V
Packaging :
MouseReel
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Failure Rate :
RoHS :
Details
Brand :
Mounting Style :
PCB Mount
Technology :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Product Status :
Active
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Resistance :
240 kOhms
Number of Terminations :
2
Height :
0.4 mm
Series :
RGV
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Subcategory :
Resistors
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Type :
Thin Film Resistors
Package :
Digi-Reel?
Supplier Device Package :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Width :
1.6 mm
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Length :
3.2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Susumu RGV3216P-2403-B-T1
RGV Series, Thin Film, 240 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C