RGS1A60A50KKE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGS1A60A50KKE
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Description
RGS1A60A50KKE
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Unclassified
Load Current :
50A
Minimum Operating Temperature :
-40°C
Subcategory :
Relays
Product :
Single Phase Relays
Min Operating Temperature :
-40 °C
Max Operating Temperature :
80 °C
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
RGS1
Voltage Rating (DC) :
600 V
Terminal Type :
Screw
Product Type :
SSR - Solid State Relays
Voltage type for actuating :
AC/DC
Throw Configuration :
SPST
Depth :
51mm
Length :
17.8mm
Switching Mode :
Zero Crossing
Product Status :
Active
Voltage Rating :
600 V
RoHS :
Details
Rated control supply voltage at DC :
Mount :
Chassis
Modular version :
No
Rated control supply voltage at AC 50 Hz :
Operating Temperature Range :
-40 → +80°C
Dimensions :
17.8 x 51 x 90mm
Maximum Operating Temperature :
+80°C
Package :
Bulk
Brand :
Termination :
Screw
Contact Configuration :
SPST
Product Category :
Solid State Relays - Industrial Mount
Rated control supply voltage at AC 60 Hz :
Height :
90mm
Max Surge Current :
600 A