RGP15M-E3/54
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGP15M-E3/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1KV 1.5A DO204
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Forward Voltage :
1.3V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1kV
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
22 Weeks
Reverse Voltage :
1kV
Number of Elements :
1
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Average Rectified Current :
1.5A
Base Part Number :
RGP15M
Number of Terminations :
2
Application :
EFFICIENCY
Case Connection :
Isolated
HTS Code :
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT
Max Surge Current :
50A
ECCN Code :
EAR99
Number of Phases :
1
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Radiation Hardening :
No
Pin Count :
2
Element Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Peak Non-Repetitive Surge Current :
50A
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Diode Type :
Standard
Terminal Form :
Wire
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Recovery Time :
500 ns
Recovery Time :
500 ns
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 1.5A
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
SUPERECTIFIER®
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 1000V
Published :
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Peak Reverse Current :
5μA
Datasheets
RGP15M-E3/54
Vishay RGP15M-E3/54
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 1.5A -65°C~175°C 5μA @ 1000V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AC, DO-15, Axial Through Hole
RGP15M-E3/54 Overview
A reverse voltage of 1kV is reasonable.This device has an average rectified current of 1.5A volts.Surge currents can be used up to 50A.Datasheets indicate that the peak reverse is 5μA.
RGP15M-E3/54 Features
an average rectified current of 1.5A volts
the peak reverse is 5μA
RGP15M-E3/54 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
RGP15M-E3/54 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB