RGP15D-E3/54
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGP15D-E3/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO204AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Peak Reverse Current :
5μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 1.5A
JESD-609 Code :
e3
Published :
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Element Configuration :
Single
Reverse Recovery Time :
150 ns
Pbfree Code :
yes
Reverse Voltage :
200V
Radiation Hardening :
No
Case Connection :
Isolated
Number of Elements :
1
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Number of Phases :
1
Max Operating Temperature :
175°C
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Application :
EFFICIENCY
Diode Type :
Standard
Pin Count :
2
Recovery Time :
150 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
RGP15D
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 200V
HTS Code :
Average Rectified Current :
1.5A
Mounting Type :
Through Hole
Max Surge Current :
50A
Factory Lead Time :
22 Weeks
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
ECCN Code :
EAR99
Peak Non-Repetitive Surge Current :
50A
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Min Operating Temperature :
-65°C
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Series :
SUPERECTIFIER®
Terminal Form :
Wire
Datasheets
RGP15D-E3/54
Vishay RGP15D-E3/54
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 1.5A -65°C~175°C 5μA @ 200V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AC, DO-15, Axial Through Hole
RGP15D-E3/54 Overview
Reverse voltage 200V is a reasonable value.For this device, the average rectified current is 1.5A volts.Phase diode rectifier is possible to use a surge current of maximum value 50A.Based on the data chart, the peak reverse is 5μA.
RGP15D-E3/54 Features
an average rectified current of 1.5A volts
the peak reverse is 5μA
RGP15D-E3/54 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
RGP15D-E3/54 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB