RGP10BEHE3/91
Mfr.Part #
RGP10BEHE3/91
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Description
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Mount :
Through Hole
Series :
Automotive, AEC-Q101, Superectifier®
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F :
15pF @ 4V 1MHz
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 1A
Peak Reverse Current :
5μA
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Average Rectified Current :
1A
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Diode Type :
Standard
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Recovery Time :
150 ns
Number of Pins :
2
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Element Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-65°C
Reverse Recovery Time :
150 ns
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Max Operating Temperature :
175°C
Max Surge Current :
30A
Published :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
RGP10BEHE3/91
Vishay RGP10BEHE3/91
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 100V Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
RGP10BEHE3/91 Overview
A reverse leakage current of 5μA volts can be generated by this device.A rectified current of 1A volts is averaged for this device.30A is the maximum value of surge current.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 5μA.
RGP10BEHE3/91 Features
a maximal reverse leakage current of 5μA volts
an average rectified current of 1A volts
the peak reverse is 5μA
RGP10BEHE3/91 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
RGP10BEHE3/91 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB