RGP02-20EHE3/53
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGP02-20EHE3/53
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 2KV 500MA DO204AL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 2000V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2000V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
20A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
2kV
Current - Average Rectified (Io) :
500mA
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Max Reverse Voltage (DC) :
2kV
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reverse Current :
5μA
Packaging :
Tape and Box (TB)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Operating Temperature :
175°C
Element Configuration :
Single
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8V @ 100mA
Diode Type :
Standard
Reverse Voltage :
2kV
Series :
Automotive, AEC-Q101, Superectifier®
Recovery Time :
300 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Max Surge Current :
20A
Average Rectified Current :
500mA
Number of Pins :
2
Reverse Recovery Time :
300 ns
Datasheets
RGP02-20EHE3/53
Vishay RGP02-20EHE3/53
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.8V @ 100mA -65°C~175°C 5μA @ 2000V Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
RGP02-20EHE3/53 Overview
The reverse voltage should be 2kV.In this device, there is an average rectified current of 500mA volts.This is the maximum amount of 20A surge current that can be used.As the data chart indicates, the peak reverse is 5μA.
RGP02-20EHE3/53 Features
an average rectified current of 500mA volts
the peak reverse is 5μA
RGP02-20EHE3/53 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
RGP02-20EHE3/53 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB