RGC1210DTC82K0
Mfr.Part #
RGC1210DTC82K0
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES, 1210, 82 KOHM, 0.5%, 50 PPM
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
82 kOhms
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Package :
Digi-Reel?
Size / Dimension :
0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Datasheets
RGC1210DTC82K0
Stackpole Electronics, Inc. RGC1210DTC82K0
RGC Series, Thick Film, 82 kOhms, 0.333W, 1/3W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C