RGC1210DTC68K0
Mfr.Part #
RGC1210DTC68K0
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES, 1210, 68 KOHM, 0.5%, 50 PPM
Height :
0.55 mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Terminations :
2
Length :
3.2 mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Tolerance :
±0.5%
Features :
Application :
Automotive Grade
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Resistance :
68 kOhms
Supplier Device Package :
Power Rating :
330 mW (1/3 W)
Package :
Digi-Reel?
Product Type :
Thick Film Resistors
Subcategory :
Resistors
Width :
2.5 mm
Series :
RGC
Technology :
Thick Film
Voltage Rating :
200 V
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
RGC1210DTC68K0
Stackpole Electronics, Inc. RGC1210DTC68K0
RGC Series, Thick Film, 68 kOhms, 0.333W, 1/3W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C