RGC1210DTC30K0
Mfr.Part #
RGC1210DTC30K0
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES, 1210, 30 KOHM, 0.5%, 50 PPM
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Features :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
2.5 mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Ratings :
Voltage Rating :
200 V
Height :
0.55 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Length :
3.2 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
30 kOhms
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package :
Digi-Reel?
Composition :
Thick Film
Subcategory :
Resistors
Power Rating :
330 mW (1/3 W)
Application :
Automotive Grade
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Failure Rate :
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Supplier Device Package :
Technology :
Thick Film
Size / Dimension :
0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
RGC1210DTC30K0
Stackpole Electronics, Inc. RGC1210DTC30K0
RGC Series, Thick Film, 30 kOhms, 0.333W, 1/3W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C