RGC1210DTC12R0
Mfr.Part #
RGC1210DTC12R0
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES, 1210, 12 OHM, 0.5%, 50 PPM,
Features :
Length :
3.2 mm
Package :
Digi-Reel?
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Tolerance :
±0.5%
Technology :
Thick Film
Width :
2.5 mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
330 mW (1/3 W)
Size / Dimension :
0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Voltage Rating :
200 V
Resistance :
12 Ohms
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Product Type :
Thick Film Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Application :
Automotive Grade
Ratings :
Subcategory :
Resistors
Height :
0.55 mm
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
RGC1210DTC12R0
Stackpole Electronics, Inc. RGC1210DTC12R0
RGC Series, Thick Film, 12 Ohms, 0.333W, 1/3W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C