RGC1206FTD3M01
Mfr.Part #
RGC1206FTD3M01
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 3.01M OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.030 0.75mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Series :
RGC
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
762μm
Resistance :
3.01MOhm