RGC1206FTD1M58
Mfr.Part #
RGC1206FTD1M58
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 1.58M OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.030 0.75mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Height :
762μm
Size / Dimension :
0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Resistance :
1.58MOhm
Published :
Max Power Dissipation :
250mW