RGC1206FTC825R
Mfr.Part #
RGC1206FTC825R
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 825 OHM 1% 1/4W 1206
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
762μm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.030 0.75mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
825Ohm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RGC1206FTC825R
Stackpole Electronics, Inc. RGC1206FTC825R
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 825Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C