RGC1206FTC49R9
Mfr.Part #
RGC1206FTC49R9
Description
RES 49.9 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Height :
762μm
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thick Film
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Published :
Series :
RGC
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.030 0.75mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
49.9Ohm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Max Power Dissipation :
250mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RGC1206FTC49R9
Stackpole Electronics, Inc. RGC1206FTC49R9
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 49.9Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C