RGC1206FTC10K5
Mfr.Part #
RGC1206FTC10K5
Description
RES 10.5K OHM 1% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
Power Rating :
250mW
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Height :
762μm
Contact Plating :
Tin
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
10.5kOhm
Height Seated (Max) :
0.030 0.75mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
RGC1206FTC10K5
Stackpole Electronics, Inc. RGC1206FTC10K5
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 10.5kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C