RGC1206DTC90K9
Mfr.Part #
RGC1206DTC90K9
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES, 1206, 90.9 KOHM, 0.5%, 50 P
Height :
0.6 mm
Technology :
Thick Film
Size / Dimension :
0.122 L x 0.061 W (3.10mm x 1.55mm)
Voltage Rating :
200 V
Width :
1.6 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Ratings :
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
Features :
Length :
3.2 mm
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Mounting Style :
PCB Mount
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.030 (0.75mm)
Application :
Automotive Grade
Supplier Device Package :
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Tolerance :
±0.5%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Resistance :
90.9 kOhms
Datasheets
RGC1206DTC90K9
Stackpole Electronics, Inc. RGC1206DTC90K9
RGC Series, Thick Film, 90.9 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C