RGC1206DTC57K6
Mfr.Part #
RGC1206DTC57K6
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES, 1206, 57.6 KOHM, 0.5%, 50 P
Height :
0.6 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RGC
Rated Power Dissipation (P) :
0.25
Length :
3.2 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Package Height :
0.6
Size Code :
Additional Feature :
PRECISION
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Application :
Automotive Grade
Product Type :
Thick Film Resistors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.122 L x 0.061 W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance :
0.5
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Terminations :
2
Mounting Style :
PCB Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Resistance :
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Number of Terminals :
2
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Rated Temperature :
70
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
200
Mounting Feature :
Surface Mount
Package Width :
1.55
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Composition :
Thick Film
Subcategory :
Resistors
Height - Seated (Max) :
0.030 (0.75mm)
Construction :
RECTANGULAR
Ratings :
Features :
Technology :
METAL GLAZE/THICK FILM
Width :
1.6 mm
Failure Rate :
Voltage Rating :
200 V
Temperature Coefficient :
50
Package Length :
3.1
Datasheets
RGC1206DTC57K6
Stackpole Electronics, Inc. RGC1206DTC57K6
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RGC Series, Thick Film, 57600, 0.25W, 1/4W, 0.5, -55°C ~ 155°C