RGC1206DTC4K53
Mfr.Part #
RGC1206DTC4K53
Description
RES 4.53K OHM 0.5% 1/4W 1206
Height :
762μm
Construction :
RECTANGULAR
Contact Plating :
Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.030 0.75mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Resistance :
4.53kOhm
Series :
RGC
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
250mW
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
250mW
Datasheets
RGC1206DTC4K53
Stackpole Electronics, Inc. RGC1206DTC4K53
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 4.53kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C