RGC1206DTC3K60
Mfr.Part #
RGC1206DTC3K60
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES, 1206, 3.6 KOHM, 0.5%, 50 PP
Chip Resistor - Surface Mount
Application :
Automotive Grade
Features :
Subcategory :
Resistors
Height - Seated (Max) :
0.030 (0.75mm)
Resistance :
3.6 kOhms
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
RGC
Length :
3.2 mm
Size / Dimension :
0.122 L x 0.061 W (3.10mm x 1.55mm)
Supplier Device Package :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Composition :
Thick Film
Product Type :
Thick Film Resistors
Tolerance :
±0.5%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Height :
0.6 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Width :
1.6 mm
Ratings :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Technology :
Thick Film
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Voltage Rating :
200 V
Datasheets
RGC1206DTC3K60
Stackpole Electronics, Inc. RGC1206DTC3K60
RGC Series, Thick Film, 3.6 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C