RGC1206DTC365R
Mfr.Part #
RGC1206DTC365R
Description
RES, 1206, 365 OHM, 0.5%, 50 PPM
Chip Resistor - Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Style :
PCB Mount
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Length :
3.2 mm
Technology :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.122 L x 0.061 W (3.10mm x 1.55mm)
Resistance :
365 Ohms
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Resistors
Features :
Application :
Automotive Grade
Width :
1.6 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Height - Seated (Max) :
0.030 (0.75mm)
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Series :
RGC
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height :
0.6 mm
Ratings :
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package :
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Tolerance :
±0.5%
Voltage Rating :
200 V
Datasheets
RGC1206DTC365R
Stackpole Electronics, Inc. RGC1206DTC365R
RGC Series, Thick Film, 365 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C