RGC1206DTC30K9
Mfr.Part #
RGC1206DTC30K9
Description
RES 30.9K OHM 0.5% 1/4W 1206
Height Seated (Max) :
0.030 0.75mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistance :
30.9kOhm
Tolerance :
±0.5%
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
RGC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Height :
762μm
Radiation Hardening :
No
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RGC1206DTC30K9
Stackpole Electronics, Inc. RGC1206DTC30K9
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 30.9kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C