RGC1206DTC270K
Mfr.Part #
RGC1206DTC270K
Description
RES, 1206, 270 KOHM, 0.5%, 50 PP
2
Termination Style :
SMD/SMT
Failure Rate :
Package :
Digi-Reel?
Ratings :
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Style :
PCB Mount
Product Type :
Thick Film Resistors
Height :
0.6 mm
Size / Dimension :
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Product Status :
Active
Voltage Rating :
200 V
Features :
Technology :
Thick Film
Length :
3.2 mm
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Resistance :
270 kOhms
Subcategory :
Resistors
Width :
1.6 mm
Application :
Automotive Grade
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Datasheets
RGC1206DTC270K
Stackpole Electronics, Inc. RGC1206DTC270K
RGC Series, Thick Film, 270 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C