RGC1206DTC21K5
Mfr.Part #
RGC1206DTC21K5
Description
RES 21.5K OHM 0.5% 1/4W 1206
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
21.5kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.030 0.75mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Published :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thick Film
Max Power Dissipation :
250mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±0.5%
Height :
762μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RGC1206DTC21K5
Stackpole Electronics, Inc. RGC1206DTC21K5
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 21.5kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C