RGC1206DTC1K10
Mfr.Part #
RGC1206DTC1K10
Description
RES, 1206, 1.1 KOHM, 0.5%, 50 PP
Chip Resistor - Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Type :
Thick Film Resistors
Features :
Ratings :
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Width :
1.6 mm
Series :
RGC
Failure Rate :
Mounting Style :
PCB Mount
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
0.6 mm
Size / Dimension :
0.122 L x 0.061 W (3.10mm x 1.55mm)
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Voltage Rating :
200 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
1.1 kOhms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Length :
3.2 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.5%
Technology :
Thick Film
Supplier Device Package :
Subcategory :
Resistors
Height - Seated (Max) :
0.030 (0.75mm)
Application :
Automotive Grade
Datasheets
RGC1206DTC1K10
Stackpole Electronics, Inc. RGC1206DTC1K10
RGC Series, Thick Film, 1.1 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C