RGC1206DTC180K
Mfr.Part #
RGC1206DTC180K
Description
RES, 1206, 180 KOHM, 0.5%, 50 PP
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage Rating :
200 V
Height :
0.6 mm
Series :
RGC
Subcategory :
Resistors
Ratings :
Product Status :
Active
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Technology :
Thick Film
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Terminations :
2
Application :
Automotive Grade
Supplier Device Package :
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Thick Film Resistors
Resistance :
180 kOhms
Length :
3.2 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Thick Film
Package :
Digi-Reel?
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Width :
1.6 mm
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Features :
Datasheets
RGC1206DTC180K
Stackpole Electronics, Inc. RGC1206DTC180K
RGC Series, Thick Film, 180 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C