RGC1206DTC130K
Mfr.Part #
RGC1206DTC130K
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 130K OHM 0.5% 1/4W 1206
Size / Dimension :
0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
Resistance :
130kOhm
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
762μm
Height Seated (Max) :
0.030 0.75mm
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RGC1206DTC130K
Stackpole Electronics, Inc. RGC1206DTC130K
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 130kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C