RGC1206DTC12R4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGC1206DTC12R4
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, 1206, 12.4 OHM, 0.5%, 50 PP
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.030 (0.75mm)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Failure Rate :
Width :
1.6 mm
Resistance :
12.4 Ohms
Number of Terminations :
2
Product Type :
Thick Film Resistors
Tolerance :
±0.5%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size / Dimension :
0.122 L x 0.061 W (3.10mm x 1.55mm)
Voltage Rating :
200 V
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Ratings :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Features :
Application :
Automotive Grade
Height :
0.6 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Supplier Device Package :
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Technology :
Thick Film
Composition :
Thick Film
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Length :
3.2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Series :
RGC
Datasheets
RGC1206DTC12R4
Stackpole Electronics, Inc. RGC1206DTC12R4
RGC Series, Thick Film, 12.4 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C