RGC0805FTC90R9
Mfr.Part #
RGC0805FTC90R9
Description
RES 90.9 OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
125mW
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
125mW
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistance :
90.9Ohm
Height :
609.6μm
Composition :
Thick Film
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
RGC
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
150V
Datasheets
RGC0805FTC90R9
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805FTC90R9
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 90.9Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C